Активісти «ГО «Дія в Україні» зустрілися з Давідом Сакварелідзе та представниками «Реанімаційного пакету реформ»

У суботу 14 травня представники «ГО «Дія в Україні» завітали на лекцію відомого діяча-реформатора Давіда Сакварелідзе, який до березня цього року був заступником генерального прокурора України та за сумісництвом обіймав посаду прокурора Одеської області.

У приміщенні «Реанімаційного пакету реформ» відбулася лекція Сакварелідзе, під час якої він разом з аудиторією спробував визначити основні чинники, які можуть стати складовими побудови успішної країни, адже довготермінова стратегія, за якою здійснюється планування реформ в країні через десять або двадцять років – це те, чого зараз дуже бракує нашій державі.

«Для справді нормального розвитку найбільшій країні Європи, Україні, найбільше не вистачає двох головних чинників: максимальної економічної лібералізації і міцної законодавчої системи, яка б унеможливлювала корупцію. Це – найголовніше. Тоді можна рухатися далі», – сказав Сакварелідзе. Також він поділився власним досвідом проведення ефективних реформ у себе на батьківщині, в Грузії.

За словами реформатора, політика президента Порошенко націлена перш за все на збереження старого режиму й на недопущення до влади реформаторів. У світлі цього, абсолютно передбачуваною видавалася політика «слухняного» генпрокурора Шокіна. Втім, на нового генпрокурора, Юрія Луценка, Сакварелідзе все ж покладає деякі надії. «Юрій свого часу сам піддавався репресіям влади. Звісно, це не Шокін.У Луценка дещо інший тип мислення. У нового генпрокурора є час до осені, щоб показати реальні кроки. Але результат треба показувати також і щодня».

13179176_1204634679554944_7998019857432782622_nСакварелідзе виявив бажання налагодити співробітництво із ГО «Дія в Україні» і запевнив, що готовий долучатися до проведення лекцій не тільки в Києві, а й в інших містах України. «Я готовий виступати в будь-якій точці країни і перед будь-якою кількістю людей», – сказав він.

Наприкінці березня цього року тодішній генеральний прокурор Віктор Шокін за декілька годин до голосування у Верховній Раді про його відставку швидко звільнив Давіда Сакварелідзе з посади. Одночасно був виданий наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності Сакварелідзе. До критики з боку влади Давід ставиться іронічно, і закликає громадськість долучатися до розбудови країни активніше.

«Всі ми знаємо, що розчарування суспільства в сучасному політикумі зараз катастрофічно велике. Багато з тих, хто власними силами хоче змінювати країну, не зважаючи на всі перепони, опускають руки. Таким людям треба показати власним прикладом хороший результат. І тоді активістів ставатиме все більше», – додав Сакварелідзе.

Цього дня активісти «ГО «Дія в Україні» також завітали в гості до Олександра Ябчанки, менеджера групи «Реформа системи охорони здоров’я» Реанімаційного пакету реформ. Олександр розповів про діяльність РПР та поділився досвідом впровадження реформ в Українській медицині на прикладі невеликого містечка Вознесенськ.

«У 2002 році центральна районна лікарня Вознесенська не давала собі ради: були постійні черги на госпіталізацію, а коштів не вистачало ні на що. У районі за вказівкою з Києва додатково розгорнули систему сімейної медицини. Впровадили її, як і буває у нас, тільки формально, а загальний бюджет районної медицини залишили без змін. Ніхто не второпав, навіщо потрібні сімейні лікарі. Пацієнти скаржились на відсутність дільничних лікарів та одразу йшли до шпиталю. Сімейні лікарі тим часом чаювали у порожніх кабінетах», – пише Олександр у своєму блозі на «Українській Правді».

У той же час в Україні розпочався спільний експеримент фонду USAID та Міністерства охорони здоров’я з реформування лікарень. Мер Вознесенська взяв участь у колегії Міністерства і досяг врешті-решт того, що район включили у список пілотних проектів. USAID не фінансував лікарні – тільки навчав. Ідея головного лікаря була досить простою. Зарплати спеціалістів мають залежати від об’єму зробленого. І долучення району до експерименту дозволило перейти на ці принципи фінансування.

Про те, як реформують медичні установи міста Вознесенськ за участі «Реанімаційного пакету реформ», ми напишемо в наступних публікаціях.